توسعه آسانسور

10 نکته مهم و اساسی که باید قبل از خرید آسانسور بدانید


10 نکته مهم و اساسی که قبل از خرید آسانسور باید بدانید


آسانسور به عنوان بخشی اساسی از ساختمان به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود. وسیله ای که هر روز در ساختمان بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرد و خرابی یا توقف آن، کار را برای ساکنین یا مراجعان بسیار سخت خواهد کرد. بنابراین باید به نکات خرید آسانسور در فرایند انتخاب و تامین تجهیزات توجه ویژه ای نمود. آسانسور دستگاهی است که باید از نقطه نظر قابلیت اطمینان و ایمنی با دقت و حساسیت بالایی مورد توجه قرار گیرد. نکات مهمی در خرید آسانسور وجود دارد که لحاظ کردن آن ها باعث کاهش هزینه ها چه در زمان خرید و چه در بلندمدت می شود.

در ادامه 10 نکته مهمی که قبل از خرید آسانسور باید مورد توجه قرار گیرد بررسی می شود.


1. نوع سیستم آسانسور را به درستی انتخاب کنید


اولین و مهم ترین گام پیش از خرید یک آسانسور تعیین نوع سیستم محرکه و ساختار آن است. انواع گوناگونی از سیستم های محرکه برای آسانسور وجود دارند. سیستم های کششی، سیستم های هیدرولیک، سیستم های MRL، سیستم های اسکرو، دنده شانه، وینچ و … معروف ترین انواع آسانسور هستند که هر یک نیز مدل های گوناگونی دارند. به عنوان مثال آسانسورهای کششی با موتور گیربکس یا آسانسورهای کششی با موتور گیرلس.

باید توجه داشته باشید که هر یک از این سیستم ها ویژگی های منحصر بفردی دارند و برای هر شرایطی مناسب نیستند. بنابراین لازم است شرایط کاربری و مشخصات اولیه آسانسور از قبیل ظرفیت، سرعت، ترافیک، تعداد توقف و … تعیین کنید و در رابطه با بهترین نوع آسانسور با توجه به مشخصات یاد شده ضمن مشورت با کارشناسان مطالعه و بررسی های لازم را بعمل آورید.

به عنوان مثال، اگر یک ساختمان اداری با هفت ایستگاه در دست بررسی است، احتمالا باید سیستم های کششی را مورد بررسی قرار دهید و دور سیستم های هیدرولیک را خط بکشید. ولی اگر یک آسانسور خودروبر برای جابجایی بین دو طبقه پارکینگ مورد نظر است، قبل از هر چیز باید به آسانسور هیدرولیک فکر کنید. گاهی انتخاب نوع سیستم آسانسور پیچیده می شود. شرایطی را در نظر بگیرید که هم آسانسور هیدرولیک و هم آسانسور کششی به خوبی عمل می کنند. هر دو سیستم واجد شرایط لازم هستند و می توانند سرویس دهی خوبی داشته باشند. در اینجا باید سایر پارامترها مورد توجه قرار گیرد. برای مثال می دانیم که آسانسور هیدرولیک نیازی به اتاقک موتورخانه در بالای ساختمان ندارد. اگر این موضوع برای سازندگان ساختمان از نظر هزینه و فضا اهمیت داشته باشد آسانسور هیدرولیک یک امتیاز برای خود ذخیره می کند.


آسانسور خودروبر هیدرولیک2. نکات خرید آسانسور در ارتباط با ظرفیت و تعداد


اگر شما پیش بینی تردد زیادی را در ساختمانتان می کنید بهتر است به بیش از یک آسانسور فکر کنید. محاسبات ترافیک آسانسور را با توجه به شرایط ساختمان به دقت انجام دهید. پس از آن مشخص شود تعداد و ظرفیت بهینه هر آسانسور چگونه باید باشد. همچنین برای تردد افراد مسن و یا معلول (با ویلچر) نیز باید پیش بینی های لازم انجام شود. در هر صورت وجود دو دستگاه آسانسور در ساختمان می تواند بسیار مفید باشد. در این وضعیت، در صورت خرابی یکی از دستگاه ها یا هنگام سرویس، دستگاه دیگر در دسترس خواهد بود.

در حال حاضر مقررات ملی ساختمان، الزاماتی در ارتباط با حداقل ظرفیت، نوع و تعداد آسانسور تدوین نموده است. با این حال بهتر است گام را از الزامات اولیه فراتر نهاده و با توجه به حساسیت بالای آسانسور در ساختمان آینده نگری بیشتری داشته باشیم. باید به این نکته توجه کرد که در یک آسانسور با ظرفیت مفید شش نفر، در واقعیت به زحمت شش نفر جای می گیرند. این موضوع به الزامات ایمنی باز می گردد. بنابراین اگر نیاز ترافیکی یک ساختمان را آسانسوری با 6 نفر ظرفیت براورد می کنید، بهتر است به فکر تامین یک آسانسور 8 یا 10 نفره باشید.آسانسور مسافربر3. سرعت از مهم ترین نکات خرید آسانسور می باشد


یکی از مهم ترین مسائل در مورد آسانسور سرعت آن است. سرعت آسانسور باید در تناسب با شرایط کاربری ساختمان، طول مسیر حرکت آسانسور، و البته ترافیک کاری آن مورد بررسی قرار گیرد. در محاسبات ترافیک سرعت آسانسور (ها) نیز باید مشخص شود. باید توجه داشته باشید که سرعت های بالای آسانسور در مسیرهای طولانی توجیه دارند. مثلا ساختمانی با 12 طبقه سرعت 1 متر بر ثانیه سرعت کمی بنظر می رسد. ولی همین سرعت برای یک ساختمان 4 طبقه مناسب است.


آسانسور نفربر4. ایمنی، اولویت اول نکات خرید آسانسور


شاید بتوان از مهم ترین نکات خرید آسانسور، موضوع ایمنی را دانست. از فروشندگان آسانسور بخواهید لیستی از عملکردها و قطعات ایمنی پیشنهادی را به شما ارائه دهند. همچنین اگر مواردی را به جز تمهیدات استاندارد برای ایمنی بیشتر پیشنهاد می کنند مورد بررسی قرار دهید. مشخصات فنی، برند و گواهینامه های استاندارد تجهیزات ایمنی باید کاملا مشخص و هنگام نصب تطبیق داده شوند. عملکردهای ایمنی را هنگام راه اندازی آسانسور بطور کامل کنترل و آزمایش کنید.

اگر آسانسور شما به نوعی است که اجبارا مورد بازرسی استاندارد قرار نمی گیرد، برای احتیاط بیشتر میتوانید از شرکت های بازرسی آسانسور بخواهید که دستگاه شما را بدون تشریفات قانونی صرفا مورد بازرسی ایمنی قرار دهند.


5. از سیستم های کنترل انحصاری اجتناب کنید


بسیاری از آسانسورهای جدید و یا قطعات آن ها شرایطی خاص دارند که در انحصار یک شرکت سازنده است. اگر شما از سیستم های کنترل خاص برای آسانسور استفاده کنید احتمالا برای سرویس و تعمیرات مجبور خواهید بود صرفا از همان شرکت سازنده کمک بگیرید. این وضعیت می تواند دو مشکل اساسی ایجاد کند. اول اینکه دسترسی به شرکت سازنده مشکل باشد و نتوانید از سرویسکاران در بازار محلی استفاده کنید. دوم اینکه ممکن است قیمت بالایی برای سرویس و تعمیرات از طرف شرکت های انحصاری مطالبه شود. اصولا وقتی از آسانسورها با اجزای خاص استفاده میشود بسیار دشوار است برای نگهداری و تعمیرات آنها قیمتی رقابتی پیدا کنید. معمولا 5 تا 10 سال بعد، پیمانکاران دیگر به ابزارها و اجزای سیستم کنترل جدید دسترسی پیدا می کنند و پس از آن هزینه های نگهداری آنها معقول و مناسب می شود.


آسانسور باربر6. پرهیز از آسانسورهایی با طراحی های خاص و انحصاری


برخی از آسانسورهای جدید و خصوصا انواع خاصی از آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL) که از اجزا و قطعات جدیدتر و پیچیده تر تشکیل شده اند از نظر فنی، اجرایی و بازرگانی حالت انحصاری دارند. تجهیزات و قطعات این گونه آسانسورها بسیار گرانتر از انواع رایج و معمول می باشند. عدم تولید قطعات آنها بعد از مدتی بدلیل کم شدن تقاضا یک نگرانی جدی است. بسیار مشاهده شده بعد از کمتر از یک سال قطعات آنها کمیاب می شود و از تولید خارج می شود. این موضوع مشکلات زیادی در زمینه نگهداری چه از نظر تامین قطعات چه از نظر هزینه ایجاد می کند.


7. در مورد هزینه های نگهداری بلند مدت پیش رو برآوردی داشته باشید


ممکن است آسانسوری خاص را با قیمت به نسبت ارزان خریداری کنید غافل از آنکه هزینه نگهداری آن به شدت بالا می باشد. وقتی آسانسوری خاص خریداری می کنید به ندرت بتوانید برای نگهداری از آن پیمانکاران مختلف و زیادی پیدا کنید به همین خاطر مجبور خواهید شد برای نگهداری از آن هزینه های زیادی بابت قرارداد نگهداری پرداخت کنید. برای جلوگیری از تحمیل همچین هزینه هایی ، حتما در زمان خرید آسانسور علاوه بر مدنظر قرار دادن قیمت آسانسور، به هزینه ها و چگونگی نگهداری و تعمیرات آن نیز دقت کنید.


آسانسور صنعتی 8. به توانایی و ظرفیت خدمت دهی فروشنده توجه کنید


برخی از فروشندگان نمی توانند خدمات پشتیبانی 24 ساعته و همچنین خدمات جغرافیایی لازم به تمام نقاط را داشته باشند. قبل از خرید آسانسور حتما با برخی مشتریان آن فروشنده تماس بگیرید. با آنها صحبت کنید و از نحوه پشتیبانی و خدمات فروشنده اطمینان حاصل کنید. همچنین می توانید با سایر شرکت های فروشنده و خدمات دهنده آسانسور نیز تماس گرفته و از مشاوره آنها استفاده کنید. شرکت های معتبر آسانسوری از به اشتراک گذاشتن تجربه و دانش خود پرهیز نمی کنند و آن را در اختیار افراد قرار می دهند. این را بدانید که در صنعت آسانسور فروش و یا نصب اولیه با قیمت پایین مرسوم می باشد.البته بعد از آن قرارداد گرانی برای خدمات و نگهداری منعقد می کنند که فروش اولیه ارزان را جبران می کند.


9. اعتبار فروشنده را از نظر زمان تحویل بررسی کنید.


بررسی حسن شهرت فروشندگان آسانسور در رابطه با پایبندی به چهارچوب قرارداد چه از نظر زمان و چه هزینه با پرس و جو از مشتریان قبلی امکان پذیر است. در صنعت آسانسور تاخیر در انجام کار و مطالبه مبالغ اضافی در طول پروژه، خیلی غیرمعمول نمی باشد. البته بسیاری از این موارد در این صنعت طبیعی است و تقصیری متوجه فروشندگان نیست. از بدقولی تامین کنندگان قطعات که بگذریم، تغییر در شرایط ساختمانی، تغییر نقشه ها و … عواملی اجتناب ناپذیر در این کار هستند. البته برخی از فروشندگان، پروژه را در زمان تعیین شده و بدون دریافت هزینه اضافی تحویل می دهند. می توانید با استعلام و تحقیق از سایر مشتریان و سازندگان ساختمان در مورد نحوه خدمات رسانی فروشنده و همچنین تاخیر یا عدم تاخیر در اجرای پروژه ، از کیفیت انجام کار آگاهی حاصل کنید. در صنعت آسانسور تاخیر در انجام پروژه به دلیل پیچیدگی و فراوانی جزییات تاییده ها، معمول می باشد.


آسانسور بیمارستانی تخت بر ، برانکاردبر10. طول عمر آسانسور


فراموش نکنید آسانسور بخشی مهم از ساختمان شما خواهد شد. این دستگاه وسیله ای نیست که پس از مدت کوتاهی براحتی قابل جایگزین کردن باشد. بنابراین موضوع دوام و ماندگاری قطعات و تجهیزات مهم آسانسور باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

با پرس و جو در مورد تولیدکنندگان قطعات و همچنین فروشندگان قطعات آسانسور اطلاعاتی درباره دوام و ماندگاری محصولات به دست می آورید. برخی شرکت ها محصولاتی با عمر بسیار بالا ارایه میدهند. که بعد از سالهای زیاد هنوز هم نیاز به تعمیرات ندارند. میتوان با مشاوره از مشتریان آنها پیش بینی درستی در مورد محصولات آن شرکت ها به دست آورد. با توجه به اینکه هزینه بازسازی آسانسور حدود 50 تا 80 درصد یک آسانسور جدید می باشد لزوم انتخاب درست یک آسانسور با عمر مفید مناسب، بسیار حایز اهمیت می باشد.

عامل دیگری که بجز کیفیت قطعات مورد استفاده در طول عمر آسانسور تاثیر دارد، نحوه صحیح نصب، راه اندازی و برنامه سرویس و نگهداری مستمر است. گاهی اتفاق می افتد که بهترین تجهیزات آسانسور در دست نصابان ناشی خراب می شوند یا به دلیل اینکه بصورت منظم و دوره ای سرویس نشده اند زودتر از زمان انتظار از کار می افتند.


منبع: بلاگ بالاتور